úterý 16. dubna 2024

Kostelík Chvojen a zřícenina Kožlí

 Už jsem se popasovala se všemi články z naší únorové dovolené, kterou jsme trávili v jižních Čechách, ale mám tu pro vás ještě jeden výletnický článek. Je z výletu, na který jsme ve vypravili na Velikonoční pondělí, kdy bylo krásné počasí, které evokovalo spíš začátek června než dubna. Popojeli jsme kousek za Prahu směrem na jih ...Prvním cílem našeho výletu byl kostelík Chvojen, který se nachází na stejnojmenném kopci západně od Benešova. Dříve tu sídlili Keltové, poté tu bylo slovanské hradiště, z něhož později vznikl opevněný dvorec. V r. 1217 tu byl postaven raně románský kostel sv. Jakuba a Filipa, což je v podstatě jediné, co se z bývalého sídla zachovalo. Současná podoba kostelíku je z r. 1904, kdy ho nechal opravit Ferdinad d´Este, majitel konopišťského panství. Při těchto opravách byly v interiéru odkryty zajímavé fresky. Kolem kostela byla před několika lety vybudována křížová cesta. Je odtud taky hezký výhled směrem na Konopiště a Benešov.

Od kostelíku jsme šli kousek po žluté turistické značce až ke dvoru Chvojen, kde jsme se dál pustili neznačenou asfaltkou (která brzo přešla do polní cesty) směrem na západ. Cesta vedla podél bezjmenného přítoku Janovického potoka. Po můstku jsme Janovický potok přešli a  připojili jsme se  na červenou turistickou značku. Po ní jsme došli k až ke zřícenině hradu Kožlí.  Hrad byl vybudován na začátku 14. století, prošel rukama několika majitelů a již v 16 stol. byl uváděn jako pustý. Do dnešních dnů se zachovaly jen zbytky některých zdí, které jsou asi nejlépe viditelné z červené TZ od nedalekých božích muk.
Celkem jsme ušli asi 6 km s převýšením cca 140 výškových  metrů, takže je to taková příjemná odpolední procházka.
A praktické poznámky na konec... My jsme parkovali kousek od rozcestí Chvojen - dvůr, ale autem je možné dojet až ke kostelíku, kde je místo na zaparkování. Ke zřícenině lze dojít buď po odbočce z červené značky (což je cesta trochu pro kamzíky) nebo popojít kousek po silničce a vyjít ke zřícenině po kamenném schodišti (jaké je to nevím - my volili kamzičí variantu).  Svačinu si vezměte s sebou, protože na občerstvení tu fakt nenarazíte.
Jinak na Chvojen se dá dojít taky po žluté TZ z Benešova (je to asi 5 km)

26 komentářů:

 1. Svačiny maže můj muž skvělé, takže bych klidně vyrazila. Krásný jarní výlet.
  Děkuji za sdílení, Stáňo a přeji hezký den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heleno, výlet to byl parádní - počasí jako malované, nepotkali jsme moc lidí (vlastně jen asi 5 na Chvojenu a asi 4 na Kožlí) a hlavně ten kostelík je kouzelný
   Hezký den

   Vymazat
 2. Udělali jste si moc pěkný výlet. A i bez svačiny by se dal zvládnout :-).
  Měj pěkný den !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, bez svačiny určitě - je to tak na tři hodinky i s focením a kocháním se. A to nikdo hlady neumře :)
   Měj se fajn

   Vymazat
 3. Stáni, udělali jste si báječný výlet a tys ho krásně zdokumentovala. 👍👍
  Měj hezké dny. 🍀

  OdpovědětVymazat
 4. Stáňo, bezva odpolední výlet. Kamzičí cestu bych nevolila, ale procházka okolím by s mi líbila možná i bez svačiny, ale určitě s nějakým pitím. Měj se hezky, zdravím 😃😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, manžel to dal bez svačiny, já s obligátní raw tyčinkou :). Pití jsme měli oba.
   Měj se fajn

   Vymazat
 5. pro mě úplně neznámé...Sv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro nás až do nedávna taky. Někdo dal před časem Chvojen jako tip na výlet manželovi a já to pak ještě rozšířila o Kožli...

   Vymazat
 6. Díky za sdílení dalších cestovatelských fotek.
  Eva http://es-ideas.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Ten kostelík je moc hezký a procházka lesem taky byla fajn, vyšlo nám i počasí...

   Vymazat
 8. Stáni zdravím. Krásný výlet, kostelík, fotografie... Všecko. Měj se hezky, Lenka

  OdpovědětVymazat
 9. Stáni, zajímavý výlet a povedené fotky. Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
 10. Krásné fotky, výlety do přírody vždy dobijí baterky. :)

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Stáni,
  to vypadá jako moc pěkný výlet, určitě jste si to užili:-)
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Stáňo, to je super jarní výlet, na Benešovsku znám několik míst vhodných k výletu, ale tyto dvě památky ne. Pěkné fotky. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřino, jsem ráda, že jsem ti mohla ukázat pěkné místo.
   Měj se fajn

   Vymazat

Děkuji, že jste si našli čas k přečtení mého článku a třeba i k napsání komentáře. Každý mne potěší (a na každý se snažím odpovídat). Pokud vás můj blog zaujal, budu ráda, když si ho přidáte mezi sledované (na stráce úplně dole)