středa 17. května 2023

Okolím Prysku a Pustý zámek

 Výlety naší dovolené v Lužických horách budou kratší než bývá zvykem. Kromě pohor a batohu jsem se na ni totiž vybavila nějaký poměrně otravným nachlazením, kterým moje niterak vysoká kondička dostala ještě trochu ránu. A protože cílem dovolené by nemělo být se dorazit, plánujeme výlety s rozumem (byť mne mrzí, že na kopce Luž a Hvozd si tentokrát musím nechat zajít chuť).

 
 
 
Výchozím místem našeho prvního výletu byla Horní Kamenice, odkud jsme vyrazili po zelené k vrcholu Stráž. Kousek pod jeho vrcholem je skalní kaple Nejsvětější trojice a o další kousek níž pak skalní Kaple Božího hrobu a Křížový pramen.

Hrnčířský kámen s kapličkou

Asi poslední pozůstatek po Fuschově vile


Výhledy do mlhy - někde ze svahů Stráže

Skalní kaple Nejsvětější trojice

Skály pod vrcholem Stráže

Kříž nad skalní kaplí

 Kaple Božího hrobu-altánek pod křížovou cestou-Olivétská cesta-Křížový pramen
 
 Křížová cesta
 
Dál jsme po zelené pokračovali ke hřbitovu v Dolním Prysku. Odtud jsme se pustili po modré na Pískovou vyhlídku pak  až k rozcestí U křížku. Z něj jsme  se opět po zelené došli zpátky ke hřbitovu. Od něj jsme se tentokrát dalí po modré na druhou stranu - do Dolního Prysku. Z něj jsme stále pokračovali po modré až na rozcestí Nad Redlovou jeskyní. Tam jsme opustili turistické značení a po neznačené cestě jsme došli až k železniční trati, kde jsme se připojili na červenou turistickou značku.

Na cestě k Pískové vyhlídce

V mlze není vidět ani z Pískové vyhlídky

Placatá skála

Chodníček přes bažinu

Podél trati

Trať u Kamenice
 
Kamenice
 
Nejprve jsme si po ní udělali zacházku na zříceninu hradu Fredevald, kterému se také říká Pustý zámek. Hrad byl na říčkou Kamenicí postaven v polovině 14. stol. - tenkrát  měl chránit nedalekou obchodní cestu. V první  polovině 15. století z něj ale jeho majitelé (Mikeš Pancíř ze Smojna, Jindřich Berka a Zikmnud z Vartemberka) napadali lužická města, takže lužická vojska hrad  nakonec dobyla a poničila. Od konce 15. stol. už je hrad uváděn jako pustý. Ze zříceniny, kde skutečně z hradu už nezbylo téměř nic, jsme se vrátili zpět k želeniční trati a po červené TZ pokračovali zpět do Horní Kamenice.

Jediný viditelný zbytek hradu

Poslední metry k vyhlídce

Poněkud mlžný výhled z vyhlídky nad zbytky hradu

  Říčka Kamenice a trať z Pustého zámku
 
 Celkem jsme ušli asi 10 km s celkovým  převýšením  417 m.A ještě možná praktické rady na závěr...  Cesta vede po hlavně po lesních a polních cestách, sem tam po silničce, na Pustý zámek je to pak poměrně strmá pěšinka. Peněženku po cestě nebudete mít kde vytáhnout - zřícenina je volně přístupná a po cestě jsme nepotkali ani konzum ani hospodu.
 

13 komentářů:

 1. Ahoj Stáni, mě se výlet a speciálně to mlžné počasí moc zamlouvá. ☺♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eriko, takovéto mlžné výhledy bych čekala spíš na podzim :).

   Vymazat
 2. Takové trochu mlhavé šlapání jste měli, ale viděli jste docela dost zajímavého.
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, tak výlet to byl prima, ale trochu víc jarní počasí by neškodilo .)
   hezký den

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Užili jsme si ho, i když nebyl nijak dlouhý, ale zato mlžný

   Vymazat
 4. Stáňo, ráda jsem se podívala. Cítím klid a nebýt tvé nemoci, tak i příjemnou pohodu. Jen to jaro by mohlo trochu zabrat...
  Měj příjemný podvečer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heleno, užíváme si to. A dneska už bylo i ideální výletnické počasí.
   Hezký den

   Vymazat
 5. Stáni, moc pěkný výlet jste si udělali. Snad už je ti líp. Měj pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, pořád s tím nachlazením bojuji - asi by to chtělo na chvíli domácí klid a ne pobíhání po horách nebo práce na chalupě :D

   Vymazat
 6. Ahoj Stáni,
  líbí se mi ty chodníčky a taky mě zaujal zbytek té vily.
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono tam bylo všeobecně moc hezky, i přes to trochu mlžné počasí.
   Hezký den

   Vymazat
 7. Mrzí mě, že jsi na výlety nebyla úplně fit, nicméně i tak moc děkuji za fotky. Aspoň jsem poznala zase nějaký další kousek Česka :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji, že jste si našli čas k přečtení mého článku a třeba i k napsání komentáře. Každý mne potěší (a na každý se snažím odpovídat). Pokud vás můj blog zaujal, budu ráda, když si ho přidáte mezi sledované (na stráce úplně dole)