Asi nejznámějším dílem spisovatelky Kateřiny Tučkové je
zatím kniha Vyhnání Gerty Schnirch, za kterou získala cenu Magnesia Litera.
Chtěla jsem si ho už nějakou dobu přečíst, ale nakonec v mých rukách
skončila jiná její kniha – Žítkovské bohyně. Když jsem mámě kupovala
k svátku její novinku Bílá voda, tak jsem totiž na Žítkovské bohyně
narazila ve výhodné slevě (vím, je to takový přízemní důvod).
Hlavní postavou knihy je Dora Idesová, která po vraždě matky spolu se svým bratrem vyrůstala v kopcích Bílých Karpat u tety Surmeny, jedné ze žítkovských bohyní, jedné z žen, které měly dar předávaný z matky na dceru, dar léčit, věštit a jinak pomáhat lidem žijícím na samotách v oblasti moravských Kopanic. Zlom v jejím životě nastává ve chvíli, kdy je teda Surmena zatčena za nedovolené provozování lékařské praxe a posléze umístěna v psychiatrické léčebně. Dora se ocitá na internátě, zatímco její postižený bratr Jakoubek v ústavu. Dora po letech vystuduje etnografii a v souvislosti se svou profesí se znovu vrací k žítkovským bohyním a současně se snaží i pátrat po nevyjasněných otázkách souvisejících s její rodinou.
Dora po minulosti své rodiny pátrá postupně ve svazcích StB, která její tetu vedla jako nepřátelskou osobu a měla prsty za jejím zatčením, v dokumentaci německých výzkumníků, kteří se bohyním věnovali v době okupace, neboť je považovali za potomky germánské rasy i v dalších historických pramenech. Současně se snaží vyzpovídat i v Žítkové dosud žijící bohyně. V knize se tak střídá současnost s Dořinými vzpomínkami na minulost, vyprávění ještě žijících bohyň a z fiktivních dokumentů StB, které popisují pronásledování Surmeny i její rodiny. Na tohle přeskakování v čase jsem si musela chvíli zvykat, stejně jako na množství postav, které se postupně v knize objevovaly. Jinak byl ale příběh točící se kolem Dory a žítkovských bohyň napínavý a především zajímavý svým tématem. Z fiktivních dokumentů StB (které jsou od ostatního textu odlišeny jiným typem písma, které navozuje představu reálných protokolů) pak mrazivě čiší tehdejší doba boje s nepřáteli režimu, jejich pronásledování a šikanování. Není to úplně jednoduché čtení, ale časem určitě sáhnu po dalších knihách autorky - jak po Vyhnání Gerty Schnirch, tak po Bílé Vodě. Už proto, že autorka se věnuje tématům nepříliš známým nebo konfliktním a za jejími knihami je nepochybně studium řady pramenů, takže byť jde o fikce, mají reálné základy. A kniha má plus i za hezkou obálku.
Anotace
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele — její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice…
Vydalo nakl. Host v r. 2013, 456 stran
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele — její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice…
Vydalo nakl. Host v r. 2013, 456 stran
Stáni, díky za další knižní osvětu. Měj pohodové dny.
OdpovědětVymazatMarti, rádo se stalo a hezký den
VymazatStáňo, četla jsem a dokonce i poslouchala jako audioknihu, byla jsem v Žítkové... Doporučuji i Vyhnání Gerdy S.. Není to jednoduché čtení, ale paní Tučková psát umí! A mimochodem, tu obálku dělal Martin Pecina, náš skvělý grafik a kuchař :o)
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Heleno, Vyhnání Gerty S. si chci přečíst taky, ale až někdy výhledově. Teď mám u mámy odloženou Bílou Vodu a taky nemůžu pořád číst vážná témata ;-)
VymazatHezký den
Bohyně jsem četla už dříve, teď tu mám už dlouho z knihovny půjčenou Bílou Vodu. Nevím, jestli stihnu dočíst. Není to úplně kniha do vlaku 😉
OdpovědětVymazatKrásný den 🍀
Ilono, na Bílou Vodu se chystám - koupila jsem ji mámě k svátku a ta ji minulý týden dočetla. Ale mezi tím si dám něco lehčího ... Bílá Voda je těžká tématem i vahou :)
VymazatNečetla jsem, ale mám ji vyhlídnutou v práci. Až bude čas, tak se na ni vrhnu, ale mám teď plány jiné. Chci se konečně pustit do série Hra o trůny :-)
OdpovědětVymazatJá se zas přiznám, že Hra o trůny jde mimo mne.
VymazatStáňo, ještě jsem nečetla, ale dobře znám. Jen nějak nemám chuť na tolik smutku. Kolem je ho ažaž.
OdpovědětVymazatTak příště vyber, prosím, něco veselého :-)
Pěkný den. Jitka
Jitko, příště bude detektivka ;-)
VymazatMěj se fajn
Sounds like a good read. Thanks for the review.
OdpovědětVymazatxoxo
Lovely
www.mynameislovely.com
It is an interesting book.
VymazatHave a nice day
O knize i autorce jsem slyšela, ale nečetla jsem jí. :) Vypadá to velmi zajímavě a téma samo o sobě by mě bavilo. :) Děkuji za tip.
OdpovědětVymazatMně se kniha líbila, i když úplně lehké čtení to není. Měj se fajn
VymazatStáňo četla jsem a moc se mi líbila. Já celý život žiju na vesnici, tak máš pocit, že jsi tam i žila a vše chápeš. Úžasné čtení, alespoň za mne. Četla jsem vše, co se dalo sehnat a vždy mne to bavilo. Zkus kouknout na Fabriku, kde popisuje vznik textilního průmyslu v Brně a o rozvoji města. Úžasné, tolik věcí, které tam popisuje by možná stačilo na krásnou výstavu. zdraví Iwka
OdpovědětVymazatVšechny její knihy jsou výborné, ale Fabrika je Top
VymazatIwko, díky za tip. Teď se tedy chystám na Bílou Vodu, ale mrknu v knihovně i po této.
Vymazatkonečně něco co jsem četla i já...Sv.
OdpovědětVymazat:). Hezký den
VymazatBohyně jsem poslouchala jako audioknihu. Námět a prostředí, ve kterém se děj odehrával, se mi velice líbil, ale děj mi přišel takový moc zdlouhavý až překombinovaný. To množství postav mi taky trochu vadilo, navíc StB tématika mě po pravdě nezajímá, tak to mě tam rušilo.
OdpovědětVymazatJá jsem se taky občas v postavách ztrácela a musela jsem se vracet. Ale jinak se mi knížka přišla dobře napsaná a zajímavá.
VymazatKnížku jsem četla o prázdninách a nemohla jsem se od ní odtrhnout, jen mě trošku zklamal konec, čekala jsem něco víc :)
OdpovědětVymazatAnother Dominika
Konec byl takový trochu otevřený, to je fakt
VymazatAhoj Stáni, já se přiznám, že ač knihu dle názvu i obálky znám nikdy jsem se na ní nepodívala blíž. Prostě mě to k ní netáhlo obdobně to mám třeba s Mornštajnovou nebo Ledeckou. Takže ti děkuji za náhled do tohoto literárního světa.
OdpovědětVymazatTak pro mne tahle knížka byla od K. Tučkové první. Ale docela mne zaujala, takže od ní určitě ještě něco zkusím. Každý máme jinou oblíbenou literaturu :), aspoň takhle prostřednictvím blogů nahlédneme někam jinam.
VymazatKnihu neznám, ale od autorky mám doma novinku Bílá voda, tak jsem na ni zvědavá :)
OdpovědětVymazatNa Bílou Vodu se chystám - koupila jsem ji mámě k svátku, ta už ji dočetla, takže si ji od ní půjčím :)
VymazatWow, přijde mi to tématicky jako náročné téma, ale přesně takové knížky miluju! :) Moc ráda bych si jí někdy přečetla, píšu si na seznam. :)
OdpovědětVymazatÚplně lehké čtení to není, ale nelituji, že jsem po ní sáhla. Teď se výhledově chci pustit ještě do Bílé Vody, která taky není lehká četba (aspoň podle toho co říkala máma, která ji už má přečtenou)
VymazatŽítkovské bohyně jsou povedená kniha. Ještě více mě však zasáhlo Vyhnání Gerty Schnirch, které jsem probrečela, jak těžké téma to bylo (už jen proto, že se odehrává v místech, kde jsem vyrostla, kolem kterých jsem denně chodila a odkazy na tehdejší události dobře znám). Když jsem si představila, že můj dosud žijící dědeček toto vše zažil, bylo mi hrozně...
OdpovědětVymazatGertu Schnirch si chci taky přečíst, ale teď tu mám od mámy půjčenou Bílou Vodu, tak prvně dojde na ní.
Vymazat