pátek 1. října 2021

Září v kostce

 
Máme za sebou září - měsíc, ve kterém se léto láme k podzimu. Je to měsíc, který patří mezi mé nejoblíbenější, zvlášť když se vydaří počasí babího léta. Pomalu se barvící listí v měkkém podzimním slunci, ještě teplé dny ... Jen škoda, že nám  to letos opět  nevyšlo a nemohli jsme si v září vzít dovolenou a využít pěkného počasi posledních zářijových dnů.  A co tedy přineslo září, když ne dovolenou ? 
Samozřejmě jsme byli  na chalupě, kde všechno zraje, takže jsme sklízeli jablka, první dýně, dělali povidla. A i tady se stříhalo - túje, které nám přerůstají do okapu manžel nemilosrdně ošmikal naši novými elektrickými nůžkami. 
 
Dýně - aronie - švestky
3x jablka
Západ slunce - stříhání túje - slunečnice
 
Vyrazili jsme na i chatu, kde jsme si užili příjemný víkend s kamarády a taky jsme posekali a  konečně i ostříhali pámelníky za chatou.
 
Z chaty
 
Oslavili jsme mámy svátek večeří na Opatovských terasách (tedy uvnitř v restauraci  večer to na sezení venku na terase už nebylo). Konečně jsme vyměnili letité garnyže, záclony i hzávěsy v ložnici a v pracovně. Já jsem byla  na fotbale - kouknout se, jak hrají malí fotbalisté, které trénuje syn. Byl to takový návrat v čase - před dvaceti lety se na tom hřišti motal on přesně tak, jak teď ti "jeho" prckové 😀. Taky jsem se pilne chystala na sběratelskou burzu čajových přebalů... Úřední vyřizování mne po dlouhé době zavedlo na Václavák - a protože jsem měla chvíli času, tak jsem si dala v italské zmrzlinárně Grom citronový a grepový sorbert. A nakoukla jsem do Primarku, kde mne při rychlém proběhnutí nějak nic neazujalo (takže ty fronty, co před ním byly, úplně nechápu). Zato mne docela příjemně překvapila nová budova na rohu Opletalovy ul., ve které Primark je. Její stavba budila docela emoce, ale mně se výsledek líbí.
 
Primark z dálky - sortbet - kuřecí prsa s fazolkami na slanině
Z domácí kuchyně - švestkové knedlíky - kančí řízek se salátem - odpolední svačinka
Vykvetla mi fialka - gladioly z chalupy - barvy podzimu
Na fotbale
V pracovně tyrkysové - v ložnici modré - příprava přebalů na burzu

A díky státnímu svátku a tedy volnému úterku jsme stihli i obout pohory a vyšlápli jsme si do lesa - jen tak se toulat v místech, kam jsme kdysi jezdívali. 
 
Z výletu do míst, kam jsme jezdívali na tábory
 
Září je tedy za námi a čeká nás říjen, který už je opravdu podzimním měsícem. Já budu doufat, že po babím létu přijde ještě léto tereziánské a přinese pár slunečných dnů. Čeká mne dovolená ...
 

 26 komentářů:

 1. Hezké shrnutí! Mě se budova Primarku taky líbí, poprve mě do něj vzala Terka, když jsem za ní před hodně lety přiletěli do Londýna, to jsem si tedy nakoupili a dost.
  Fotbalové tréninky - syn jako malý trénoval na nejkrásnějším hřišti ve městě, takovém skoro vesnickém, obklopeném stromy, chodila jsem tam s ním moc ráda.
  Stáňo, měj hezkou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Heleno, já Primarkem proběhla rychle, třeba by mne taky při bližším zkoumání něco zaujalo. Ale frontu bych tam nestála ;-)
   Hezký den

   Vymazat
 2. Marcela Nordic Passion2. října 2021 v 7:26

  Stáňo, takto mapovat bychom si to taky přála, ale nemám na to disciplínu. Hezký měsíčník to je:-). Přeju prima dovolenou. M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcelo, taky nezachytím úplně všechno, ale snažím se - mám to jako takový deníček :). O dovolené pak poreferuju.
   Měj se fajn.

   Vymazat
 3. Pěkný souhrn zářijových akcí. Líbí se mi jakou jsi tomu vymyslela vizáž.
  Pěkný víkend, Stáni !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, mně prvně napadl ten koncept titulní fotky a název rubriky už pak byl docela nasnadě :).
   Měj se fajn

   Vymazat
 4. Stáni, parádní souhrn měsíce. Díky takové fotokoláži je vidět, co se dá za jeden měsíc stihnout. A vy jste toho stihli opravdu hodně. Mně teď lákají ty švestkové knedlíky. :o)
  Přeji fajn víkend. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáško, je fajn se takhle za měsícem ohlédnout. Akorát nesmím zapomínat fotit.
   Hezký den

   Vymazat
 5. Stáni, krásná zářijová bilance. 👍👍👍 Tentokrát se to září, oproti srpnu, opravdu vydařilo.
  Měj hezké řínové dny.🍂🍀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aleno, hezké říjnové dny, pokud jde o počasí, by se vzhledem předpokládané dovolené hodily :).
   Hezký nastávající týden

   Vymazat
 6. Stáni, krásně jsi shrnula svoje září. Měj pohodovou neděli.

  OdpovědětVymazat
 7. Stáňo, super přehled. Máš to pestré, takový prima kalendář. Ahoj Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Krásně naplněné léto jsi Stáňo měla. Ať máš i takový říjen.
  Budova Primarku se mi taky líbí (ale fakt jen ta budova))))).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, taky se mi budova líbila víc než letmé proběhnutí vnitřkem. Říjen doufám bude fajn - aspoň ta dovolená :)

   Vymazat
 9. Září mám taky ráda, zvlášť, když vyjde hezké počasí, což letos vyšlo více než krásně! Snad všechny víkendy byly plné sluníčka. Hezké shrnutí, Stáni. Na chalupě muselo být spousta práce, my jsme pomáhali dnes celý den na sadě a je to na přelomu léta a podzimu, když postupně dozrává ovoce, nekonečná dřina... Povidla už taky máme, teď se mi tu suší švestky. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych se vůbec nezlobila, kdy září, zvlášť takové, jako bylo letos, bylo většinu roku - mám dobu babího léta ráda.

   Vymazat
 10. Ahoj Stáni,
  moc pěkné shrnutí, koukám, kolik jsi toho za září stihla... Ty vaše chaty vypadají nádherně, úrodu máte tedy pořádnou. Nové závěsy a záclony se mi moc líbí:-)
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, záclony jsme volili stejné jako už máme v obýváku, protože se mi líbí (nemám moc ráda vzorované záclony), závěsy naopak do každého pokoje jinou barvu (v obýváku máme hnědé). Chata a chalupa jsou fajn, ale někdy nás péče o ně trochu ničí ;-)
   Měj se fajn

   Vymazat
 11. Domácí kuchyně vypadá a i jistě chutná báječně, zvláště pak ty knedlíky. ☺☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eriko, švestkové knedlíky z tvarohového těsta jsou moje oblíbené. Určitě si je ještě letos uděláme, i když si na ně budu muset švestky koupit, nám se letos urodilo málo.

   Vymazat
 12. Koukám, že jsi toho za září stihla opravdu hodně. My byli na dovolené, potom na rybách :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky mi přijde, že měsíc hrozně rychle utekl a když si to takhle shrnu, tak aspoň vidím, jak :)

   Vymazat
 13. To je krásná úroda :) Jablek se nám letos urodilo také hodně, tak jsme z nich dělala 3 dávky přesnídávky, kterou mám moc ráda v kuchyni. Primark jsem už také prolítla, ale nebyl moc čas se rozhlížet, koukala se hlavně mamka, třeba někdy příště :) Krásnou dovolenou!

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat

Děkuji, že jste si našli čas k přečtení mého článku a třeba i k napsání komentáře. Každý mne potěší (a na každý se snažím odpovídat). Pokud vás můj blog zaujal, budu ráda, když si ho přidáte mezi sledované (na stráce úplně dole)