středa 10. června 2020

Alexandra Oliva - Poslední

Když jsem šla manželovi koupit knížku k narozeninám, sáhla jsem zrovna po jedné z těch, které byly zařazeny do  akce 1 + 2 zdarma. Možnost vybrat si ještě další dvě knihy z těch, které byly do akce zařazeny, jsem samozřejmě využila. Volila jsem thriller, který patří mezi mé oblíbené žánry, a pak knížku s tématem označovaným jako postapo, tedy post apokalyptický příběh, což je naopak žánr, ze kterého jsem toho moc nepřečetla. A protože thriller jsem přidala manželovi k narozeninám, pustila jsem se nejdříve právě do postapo příběhu.


 Ústřední postavou příběhu je Sam alias ZOO, což je její přezdívka v reality show, do které se přihlásila.  Show nejprve probíhá tak, jak se dalo očekávát - před účastníky štáb postupně staví týmové i samostatné úkoly odpovídající zaměření show - přežití v přírodě. Ale poslední úkol, zdá se, trvá nějak dlouho a je extrémně realistický. Nebo to není úkol, ale opravdu realita? ZOO, která na začátku úkolu přišla o brýle, bez nichž vidí poněkud  rozmazaně, je dlouho přesvědčená, že všechno je jen kašírované s cílem vyděsit účastníky a  přimět je soutěž vzdát...
Příběh se odehrává ve dvou rovinách, které se pravidelně střídají. První je psána jako vyprávění Sam a začíná v  podstatě ve chvíli, kdy na své cestě při posledním úkolu přišla o brýle. Druhá rovina je popis průběhu reality show od jejiho samotného začátku. Orientaci v ději trochu ztěžuje fakt, že ve svém vyprávění ZOO označuje ostatní účastníky reality show jmény, zatímco popis reality show pracuje s přezdívkami, které  účastníci dostali pro  účel soutěž. Jinak mi ale střídání dějových linek nevadilo, přišlo mi docela zajímavé, ale bohužel ne úplně využité.  Čtenář díky anotaci i titulku na obálce totiž ví, to co ZOO ne a přichází tak o moment překvapení.
Pokud nečekáte mimořádný čtenářský zážitek, tak to podle mne to není úplně špatné čtení (třeba na dovolenou), byť děj někdy trochu skřípe v logice a uvěřitelnosti. Ale jde o debut autorky a lze tedy asi něco odpustit... A motiv neobyčejně rychle se šířícího viru vyvolávající nemoc, které  v řadě případů končí fatálně, je z dnešního pohledu takový trochu mrazivě prorocký...Anotace
Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v hlubokých lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému...
Vydal Knižní klub v r. 2017, překlad L. Faltejsková 

20 komentářů:

 1. Wow, tak podle popisu knížka vypadá hodně zajímavě! Tyhle tajemné příběhy mě vždycky bavily! :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tajemné mi to úplně nepřišlo, ale námět marný nebyl.

   Vymazat
 2. Když knížku někdy potkám, určitě ji otevřu a přečtu.
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, tak jestli na ni narazíš, dej vědět, jestli se líbila :)
   Hezký den

   Vymazat
 3. Viděla jsem film na trochu podobné téma - skupinka lidí testovala virtuální realitu a když někdo umřel ve hře, umřel i v reálním životě. Zajímavé to bylo. Musím říct, že mě námět fakt zaujal :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Námět není špatný, pro mne to bylo nakouknutí do trochu jiného žánru, než obvykle čtu.

   Vymazat
 4. Zní to docela zajímavě. Třeba na knihu někde narazím. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to taková oddychovka. Ale je trochu škoda, že anotace trochu prozradila pointu.

   Vymazat
 5. Stáni, děkuji za další recenzi a přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Stáni, moc děkuji za zajímavou recenzi. 👍
  Měj hezký den

  OdpovědětVymazat
 7. Četla jsem a na blogu mám ( myslím) taky článek. S tvým hodnocením naprosto souhlasím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš - vyhledavač pomohl. Dokonce jsem zjistila, že jsem pod ním reagovala :) (což už si tedy dávno nepamatuji).

   Vymazat
 8. Ahoj Stáni,
  s tímto typem literatury nemám moc zkušeností, četla jsem něco na vysoké a do práce, ale sama si to jen tak nevyberu. Zkusím to ale omrknout v knihovně, ty mi dáváš vždy dobré tipy na knihy:-)
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, není to nic, co bych doporučila zcela bezvýhradně, ale propadák to z mého pohledu taky není. Jestli si ji půjčíš, tak jsem zvědavá, co jí budeš říkat.

   Vymazat
 9. Odpovědi
  1. Špatná nebyla, jen mi vadila občasná nelogičnost. A co je podle mne nedomyšlené totálně, je ten nápis na obálce, který dost prozrazuje pointu (ale za to možná může nakladatel a ne autorka)

   Vymazat

Děkuji, že jste si našli čas k přečtení mého článku a třeba i k napsání komentáře. Každý mne potěší (a na každý se snažím odpovídat). Pokud vás můj blog zaujal, budu ráda, když si ho přidáte mezi sledované (na stráce úplně dole)