středa 12. února 2025

Martin Jun - Křivda

 Kdo četl můj minulý článek, tak ten už ví, že kniha Křivda od Martina Juny je titul, který jsem si vybrala v rámci spolupráce s nakladatelským domem Grada.  Zaujala mne anotace, podle které je kniha o osudu jednoho z tzv. ukrývaných  dětí. Šlo o židovské děti, jenž  prožily válku díky rodinám, které je bez ohledu na vlastní ohrožení skrývaly.



Arne, který  filmový dokumetarista a je nedávno rozvedený, se seznámí s Danielou, která mu prozradí, že její babička patřila mezi tzv. ukrývané děti, tj. mezi židovské dětí, které přežily válku v izolaci díky rodinám, které je ukrývaly.  Danielina babička Jitka, která již nežije, na toto období nevzpomínala ráda nejen kvůli izolaci, ale i kvůli tomu, že ji její ochránci údajně týrali. Arneho její příběh zaujme a začne spolu s Danielou, její matkou Leonou za pomoci zachovaných dokumentů zjišťovat o jejím příběhu více. Jenže čím víc se do tohoto příběhu noří, tím víc rozporů mezi ním a zjištěnými fakty nachází. Zdá se, že vše nebylo úplně tak, jak babička Jitka vyprávěla ...


Kniha je psaná v ich formě z pohledu Arneho a je zasazena do doby těsně před epidemií covidu a během ní, což je okolnost, která do značné míry ovlivní to, že Arne má na pátrání v historii Danieliny babičky dost času, neboť natáčení filmů bylo zastaveno. A kromě jeho pátrání po tom, jak  to bylo s osudem Danieliny babičky, sledujeme i jeho hledání vztahu k dcerám v době po rozvodu.


Musím říci, že jsem z knížky byla trochu na rozpacích - asi hlavně proto, že jsem čekala něco jiného. Předpokládala jsem, že autor se víc soustředí na období tzv. protektorátu a  problematiku života ukrývaných dětí i onomu transgeneračnímu přenosu traumatu. Knížka se ale mnohem víc  věnuje Arnově pátrání, interakci s Jitčinou dcerou a vnučkou i jeho dalšímu životu.  Na druhou stranu nemůžu říci, že by se mi knížka četla špatně a rozhodně tedy má překvapivý závěr. 

Za zaslání knihy děkuji nakladatelství Grada, na jehož e-shopu si ji můžete koupit
Anotace
Vypravěč Arne se v restauraci seznamuje s Danielou. Jako dokumentaristu ho zaujme příběh její nežijící babičky Jitky. Ta patřila k takzvaným „ukrývaným dětem“ přeživším válku v izolaci a nejčastěji s pomocí dobrodinců riskujících vlastní životy. Babičku nicméně její „dobrodinci“ týrali a po válce zjistila, že přišla o celou rodinu. Prožitá traumata se pak odrazila nejen v jejím dalším životě, ale i v životech dětí a vnučky Daniely kvůli fenoménu známému jako transgenerační přenos traumatu. Arne se pustí do pátrání po pohnutých osudech rodiny s nejasným úmyslem natočit vysněný dokumentární film a objevuje, že ne vše bylo tak, jak doma babička Jitka vyprávěla. Najednou vyvstávají mnohem palčivější otázky: Proč se snažila „přepsat“ svoji historii dokonce i před nejbližšími a co to pro ně znamená? A jak rozplést spletitou síť lží, jejíž součástí je víc lidí, než se čekalo?
Vydalo nakl.  Cosmopolis v r. 2024, 304 str.


20 komentářů:

  1. Ahoj Stáni,
    asi by mě zajímalo, jak to nakonec skončilo a jaký byl příběh Jitky, ale chápu, jaké to je, když člověk čeká trochu jiný příběh...
    Měj se krásně,
    Hanka z ciculka.cz

    OdpovědětVymazat
  2. Přeji hezký den a díky za další recenzi. Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
  3. Stáňo, děkuji za recenzi, rozhodně si mě navnadila.
    Měj příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
  4. Zajímavá kniha.Připíšu si do sešitku.
    Stáňo,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já bych si takový sešitek měla zavést taky. Vždycky v knihovně vzpomínám, o jakých zajímavých knížkách jsem četla.
      Měj se pěkně

      Vymazat
  5. Stáni, téma mě hodně zaujalo a díky za další recenzi. Měj se krásně.

    OdpovědětVymazat
  6. Ahoj Stáni, zajímavé téma. Já teď naposledy četl historický román z Japonci okupované Šanghaje, recenze vyjde ve středu.

    OdpovědětVymazat
  7. Je zajímavé konfrontovat skutečnost z minulosti se vzpomínkami již nežijící babičky. Nyní mám sice čtení dost, ale třeba se ke knize dostanu. Děkuji za sdílení svých dojmů z knihy.

    OdpovědětVymazat
  8. Stáňo, ráda jsem si přečetla tvoji recenzi, knížka mě docela zaujala. Jen teď mám období nečtení už asi tři týdny a hromady knih ještě nasyslených 😀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Šárko, já bych četla, ale času se nedostává...

      Vymazat
  9. Někdy se stane, že člověk od knihy čeká něco jiného, i já to tak někdy mívám. Podle tématu bych ale po této knize nejspíše sáhla. Zrovna mám rozečtené "Dopisy ze Saschenhausenu", to zatím vypadá také zajímavě.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mně právě v tomto případě zaujalo téma, o ukrývaných židovských dětech toho moc nevím. Člověk zná jen Annu Frankovou, ale nic moc dalšího...

      Vymazat

Děkuji, že jste si našli čas k přečtení mého článku a třeba i k napsání komentáře. Každý mne potěší (a na každý se snažím odpovídat). Pokud vás můj blog zaujal, budu ráda, když si ho přidáte mezi sledované (na stráce úplně dole)