Český film scénáristů Nataši a Petra Slavíkových z loňského roku jsem neviděla, ale četla jsem na něj poměrně dost pochvalných recenzích (zejména na herecké výkony obou hlavních protagonistů - Reginy Rázlové a Karla Rodena). Když se literární zpracování scénáře objevilo v nabídce knih nakladatelství Grada, dost dlouho jsem váhala, jestli si ho vybrat nebo jít raději na film. A protože se musím přiznat, že do kina chodím proklatě málo, tak jsem nakonec sáhla po knize.
Rozvedený Karel žije svůj nalinkovaný život, jako exekutor je zvyklý řídit se striktně pravidly, předpisy a zákony - prostě je to takový suchar. Jediné, co trochu narušuje jeho spořádaný život, je syn, který se spíš poflakuje po klubech než by se chystal na maturitu a přijímačky na vysokou. Do nalinkovaného Karlova života patří i pravidelné návštěvy matky, bývalé barové zpěvačky, kterou oslovuje Matyldo a která žije v Bratislavě. A při jedné z nich zjišťuje, že matka nechala svůj byt přepsat na ženu, která se vetřela do Matyldiny přízně, a teď ji z bytu vyhazuje. Karlovi nezbude nic jiného než vzít Matyldu i s jejím psem k sobě - do své stále perfektně uklizeného bytu, kde má vše své místo. Jenže u Matyldy propukla Alzheimerova choroba, která ze začátku projevuje velmi plíživě, že Karel její projevy nejprve připisuje spíš excentrické a výstřední povaze své matky. Postupně se ale nemoc prohlubuje a Matylda přestává být schopna být sama. Karel se to nejprve pokusí řešit umístěním matky do ústavu, ale ten se ukáže jako naprosto nevyhovující a tak se nakonec o matku začne starat sám společně se svým synem Pavlem. Postupující choroba i trochu nezodpovědná povaha Pavla přináší mnoho nečekaných situací - od nepořádku v bytě, sprchování v šatech až po útěky z domova následované blouděním po městě, protože se nedokáže vrátit zpět.
Knížka je z mého pohledu dojemná, smutná a místy i groteskní nebo snad tragikomická. Přibližuje téma, které je tak trochu tabuizované a které přitom dokáže pořádně zamávat s osudy celých rodin. Ty jsou postaveny před volbu situaci řešit pomocí péče ústavní, k čemuž není jednoduché se odhodlat (a nemusí to vždy dopadnout) nebo se pokusit e o domácí péči o o nemocného, což s sebou nese i řadu úskalí a problémů, i díky tomu, že nemoc vlastně není na první pohled hned patrná. Srovnávat knižní zpracování filmového scénáře se samotným filmem samozřejmě nemůžu - jak jsem psala úvodem, film jsem zatím neviděla. Ale každopádně nelituji, že jsem si knihu z nabídky Grady vybrala.
Za možnost přečíst si tuto knihu děkuji nakl. Grada, na jehož e-shopu si ji můžete koupit
Anotace
V dramatickém příběhu, inspirovaném osobními zážitky autorů, je Karel
okolnostmi přinucen starat se o svou matku Matyldu, která onemocněla
Alzheimerovou chorobou, a zároveň řešit narušené rodinné vztahy s ní i
se synem Pavlem. Na první pohled bezvýchodná situace obrátila všem život
naruby. Vyprávění o tom, jak se s touto výzvou vyrovnávají,
v sobě nese nejen tragiku, ale i humor a především naději. Film Tancuj
Matyldo patří k nejvýraznějším snímkům české kinematografie posledních
let. Získal několik nominací na Ceny filmové kritiky i na cenu Český
lev, z nichž dvě proměnil. Jeho knižní adaptace rozvíjí charaktery i
vnitřní život postav a rozšiřuje příběh o nové motivy.
Vydalo nakl. Cosmopolis v r. 2024, 176 str.
Stáňo, film byl skvělý, můžu doporučit. Pěkný zbytek roku a do toho nového všechno nej, pá 😀😊
OdpovědětVymazatStáni, už dlouho si plánuju film vidět. Měj pohodové další dny.
OdpovědětVymazat